BIEGUNKI U DZIECI – JAK ZIOŁA MOGĄ POMÓC?

Na co choruje dziecko?  Statystyki wskazują, że najczęściej na choroby układu pokarmowego. Dotyczy to „maluszków” szczególnie karmionych sztucznie, a także dzieci większych.

Kiedy dziecko ma biegunkę? Jeśli dziecko oddaje stolce ze śluzem, krwią lub ropą co najmniej 2-4 dziennie. Jest biegunka. Czasami towarzyszy jej  podwyższona temperatura, drgawki. Dziecko jest rozpalone, niespokojne.   Biegunki łagodne możemy opanować dietą i ziołami.  Uważajmy aby ten stan nie trwał długo. Odwodnienie bywa dużym zagrożeniem dla dziecka, szczególnie małego.  Następuje upośledzenie wchłaniania, utrata składników odżywczych (witamin i soli mineralnych). Biegunki ostre z czasem stają się bardziej nasilone, bardzie wodniste. Czasami towarzyszą im wymioty, bóle brzucha, znacznie wzrasta temperatura. Dalej może nastąpić niewydolność krążeniowa, kwasica metaboliczna, drgawki. Następstwem tych objawów powinna być decyzja o natychmiastowej konsultacji lekarskiej, często zakończonej leczeniem szpitalnym.

Dzieci 2-4 letnie reagują na biegunki bardziej spokojnie a ich przyczyna spowodowana jest w większym zakresie  nieprawidłową dietą, dietą jednostronną.

Jakie są przyczyny biegunek?  Głównie wirusy i bakterie.  Biegunki może wspierać nieprawidłowa dieta dziecka, alergia pokarmowa, wrodzone nietolerancje. Przedłużających się i powtarzających się biegunek nie należy lekceważyć. Zawsze konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak zaradzić biegunkom?

W przypadkach biegunek należy podawać substancje garbnikowe o działaniu  ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Małym dzieciom można podać  herbatkę z rumianku i owoców czarnej jagody.   U dzieci starszych sięgnijmy do mięty, szałwi, kopru włoskiego, kminku. 

Pamiętajmy także o pektynach i śluzie roślinnym.  Związki te mają duże znaczenie w normalizacji pracy jelit, tworząc roztwory koloidalne absorbujące patogeny i umożliwiające usunięcie – oczyszczenie jelit.  Są bezpieczne do stosowania nawet dla niemowląt.  W leczeniu biegunek nawet u małych dzieci możemy zastosować siemie lniane (jego śluz ma niezwykłe działanie na nasze jelita), nasiona babki płesznika i babki owalnej, liście babki lancetowatej, korzenie i liście prawoślazu lekarskiego. 

Można wykorzystać:

Odwar z owoców jagody: 1 łyżka na 250ml wody, zaparzyć,  ogrzewać 20min. Podawać do picia w małych porcjach kilka razy dziennie. Odwarów nie słodzimy.

Odwar z owoców jagody, rumianku i kminku: Surowce zmieszać w równych proporcjach. 1 łyżka na 300ml wody, zaparzyć, ogrzewać do 20min., Podawać po jedzeniu: dzieci małe po 1 łyżeczce, niemowlaki po pół łyżeczki, dzieci starsze, od 2 lat po 1 łyżce kilka razy dziennie. Odwarów nie słodzimy.

Dzieciom powyżej 9 miesięcy można podawać kisiel z czarnych jagód.

W pediatrii stosuje się również gotowe mieszanki, przetwory farmaceutyczne zawierające korę dębu, która ma niezwykłe działania  zapobiegawcze w biegunkach.  Dzieciom starszym, które potrafią płukać gardło należy dobrać preparaty ziołowe ograniczające infekcję.

Pamiętajmy o kąpielach leczniczych zawierających korę dębu, liście szałwi, kwiat rumianku, ziele tymianku, ziele macierzanki.  Zdrowia życzę!

Leave a reply